neděle 6. července 2008

Polní den 2008


Aneb jsme jenom lidi.

Včera a dnes probíhal svátek radioamatérů - polní den.Já jsem ho pojal tak,že pojedu jen vyšší pásma 24,47 a 76 GHz.Hlavně jsem se připravoval na závod tak,že jsem si opatřil seznam všech dostupných majáků u nás i v zahraničí a v klidu jsem chtěl se na všechny kmitočty podívat.V klidu jsem se v sobotu najedl a v poledne vyrazil na kótu JO70DP. Tam mne čekala 1 m vysoká tráva,jen místo po posledním závodě bylo posekané.Postupně se zatahovalo a černé mraky nevěštily nic dobrého.Naštěstí spadlo jen pár kapek a vítr vše rozehnal.V klidu jsem postavil zařízení a začal testovat majáky.
Kromě obou majáků na 24 GHz z Krkonoš jsem nalezl maják z Prahy ,také na 24 GHz.Dobré u něj bylo,že kontrolou po 8 hodinách moc neujel s kmitočtem.
vylez na věž,tak byl u mne silný.Stejně byl silný signál i od Míly.Navečer jsem se sešel s kolegou ,který vysílal cca 100 m ode mne na 432 MHz a ten mi sdělil,že jsem ho rušil nějakým parazitem ,asi že ta FT 857 je " blbá".V noci jsem se jel vyspat domů,cestou jsem přemýšlel o tom rušení a jediné co mne napadlo byl zdroj ALINCO viz:http://www.ok2imh.com/view.php?cisloclanku=2008030002.
Budu si muset ten článek znovu řádne přečíst,neb skutečně v neděli jsem zdroj nezapínal,jel jsem jen z AKU a žádné rušení nebylo.Přitom mne to na příjmu nerušilo.V neděli jsem si také vzal 23 cm ,abych měl lepší dohovor na MW než je FM na 2 metru.Na 145,525 byl chvílemi fofr,někteří si budou muset spravit FMky a antény,ale kladné na všem bylo,že se tam již diskutovalo o tom ,co nám například chybí na těch 76 GHz,těch 10 dB,aby ty spojení byly reálné.
Dělal jsem hodně pokusů na 76 GHz ,ale žádný vzdálený signál přes 90 km jsem nezaslechl .Ani pokusy na 24 GHz s SP6BTV,SP6GWB a OK2BFF se nepodařily.Pravda je,že v neděli ráno byly podmínky zejména na 24 a 47 GHz dobré a během 3 hodin se silně zhoršily.Nenaplnilo se ,že poledne rozhodne.
Hlavně,že vyšlo počasí a začalo pršet až večer v neděli.Závod jsem zdárně ukončil,i když na to že to byl PD těch stanic se mi zdále málo.
Výsledek je průměrný,chyběla mi vadná FT 290 ka,je co zlepšovat a hlavně stále se učit.
Jsme jenom lidi,kteří někdy zapomenou přepnout správný knoflík,neb mluví do jiného mikrofonu.........

Stručné výsledky:

1296 MHz 20 QSO
24 GHz 10 QSO
47 GHz 5 QSO
76 GHz 1 QSO

Děkuji všem za spojení ,ochotu a toleranci.

Žádné komentáře: