pondělí 4. května 2015

2.subregionální závod 2015

V sobotu jsem již vyjel v osm hodin s dcerou. Na vlastní kótu byl zakázán vjezd viz fotografie.Tak 60% automobilistů zákaz respektovalo.V sobotu se na kótě vystřídalo velké množství turistů po celý den.
Zákaz vjezdu
Já mám na letošní rok  platné povolení vjezdu. 
Musím poděkovat CHKO Litoměřice a majiteli pozemku , že mi umožnili reprezentovat Českou republiku v mikrovlnných závodech  z této kóty.
 Se stožárem nám také pomohl vnuk a místní turisté. Stožár s omezenými důchodcovskými  anténami již stál v 10.30 hod. Jel jsem jen 8 pásem. Celková připravenost na závod byla již ve 13 hod. Pak jsem zkoušel majáky. Maják OK0EA z Černé hory na 10 GHz byl slyšet vyjímečně 59 + 60 dB. Nebyl slyšet maják na 9 cm. Maják na 24 GHz  OK0EA  byl silný , ale klíčování nebylo dobré, až splývalo.V sobotu na kótě létalo strašně moc "mušek", jako kdyby se rojily včely , ale nekousaly  ani neštípaly. Musím někde nastudovat , jestli to nebyli ti střevlíci. Ještě jsem to na této kótě takhle nikdy nezaznamenal.
Asi malí střevlíci

Střevlík zlatitý
V sobotu bylo nádherné počasí a i nadprůměrné podmínky pro mikrovlny. V 16 hod UTC jsem udělal nádherné spojení s OK1UFL na 76 GHz  sice jsme jeli CW neb jsem byl líný přepnout na SSB , signál byl strašně silný  a stálý. Za hodinu jsem totéž opakoval s OK1AIY/P a zase jen SSB v síle 59 + 20 dB. V sobotu veškeré signály na 47 GHz byly přes 59.
Podle OK1AIY : Ty podmínky v sobotu byl klasický příklad nástupu tlakové výšky od západu, kdy po přechodu fronty je zima a jsou zkondenzované páry a tím jsou přechodně menší ztráty, viz graf v mojí knížce na str.212. Mohu Ti říct, že jsem se Tvého signálu na 76GHz až "leknul"...Holku jsem druhý den už málem neudělal, když se ale pak nasměroval,šlo to....Můžeš tu úvahu doplnit na Tvých stránkách...
 Celou noc svítil měsíc, bylo jasno. Stále byly vidět světla Bukovky a Ještědu , celou noc. Spal jsem v noci jen 2 hodiny. Nějak jsem nemohl usnout.  Nad ránem se zatáhla mlha a tráva byla vlhká.. V 6 hodin ráno bylo v karavanu +6 st.C.
Postavil jsem stativ se 47 a 76 GHz. V neděli se již tak moc nedařilo.
Základ na mikrovlnách je dohovor mezi stanicemi. Ať už přechod z pásma na pásmo, neb naFMce zpravidla 145,525 v Čechách. S některými stanicemi to jde perfektně , rychle a kvalitně jako : OK1AIY,OK1UFL,OL4K, OK1JHM, OK1FPC ,OK1KKD  a pod. tak s některými to jde horší. Já jsem měl problém s OK1KKL na 47 GHz. Pustili na mne maják 70 mW , který jsem hned našel neb byl u mne široký,že parabola nešla ani pořádně nastavit v šíři +- 20 st. Horší bylo , že jsem se na ně nemohl na FM vůbec dovolat. Tak jsem pracně projížděl pásma, až jsem je našel na 3 cm. Zde mi operátor sdělil, že se již se 47 GHz vrátili,  že to nepůjde.Inu bez vyzkoušení  to nejde. Zvláště ,že jsem měl na ně nachystaný signál 100 mW. Tak snad příště. Dobré bude, tam na tom jejich úpatí směrem k nám si udělat k té ručce přenosnou anténu na 2 m.
Po obědě jsem přestěhoval stativ na vrchol kóty, kde jsem zkoušel 47 GHz s OK1UFF. Bohužel nějak mu nešel maják,a po půl hodině mně odešel akumulátor  a tak jsme to odpískali. Po 13 hodině jsem začal zařízení s dcerou balit. Při demontáži stožáru jsem zjistil, že na rotátoru YAESU u kleštin jak se šroubuje příruba  je 3 cm prasklina. Uklidili jsme vše na pozemku a jeli domů. Dojel jsem domů a padl jsem totálně vyčepaný. Prospal jsem celou noc. Až v pondělí jsem vyklízel věci z auta a karavanu.

Seznam uskutečněných spojení:

144 MHz   -   44 QSO
432 MHZ   -   12 QSO
1296 MHz   -   12 QSO
3400 MHz   -   7 QSO
10368 MHz   -   11 QSO
24 GHz   -   10 QSO
47 GHz   -   7 QSO
76 GHz   3 QSO

Děkuji všem za spojení  , trpělivost a těším se na rozdávání bodů v příštím závodě.
Stavba stožáru

Pohled na 47/76 GHz

Čelní pohled

Čekání na zahájení závodu

Sestava v karavanu


Logistika závodu

Sousedi

Východ měsíce - západ slunce

Měsíc na obloze

Neděle ráno

Detaily antén dole

Demontáž stožáru

Parcela po odjezdu čistá


Žádné komentáře: