úterý 19. března 2019

Mé EME začátky a konce .


Když mi před mnoha a mnoha lety Dan OK1DIG doma v Libochovicích ukazoval EME spojení na 144 MHz , ani mi to tehdy nějak nepřišlo. Až v roce 2010 přišla má  doba, kdy jsem byl nadšený pro EME. Delší dobu jsem studoval EME zařízení stovek radioamatérů ve světě i doma. Nakonec jsem si vybral typ podle ES5PC  , kterou jsem v některých bodech kopíroval.
V květnu 2012   se již kopaly základy pro stojan paraboly. Dále  byl zhotoven stojan pro parabolu. Sestává ze tří pozinkovaných silnostěných  trubek zakončených masivními přírubami.  Nahoře je masivní desky s velkým ložiskem. Masivní hřídel je nahoře zakončena   přírubou.  A tak se již v červenci prováděla betonáž tohoto stojanu. Pečlivě se neustále provádělo měření roviny přírub. Po zatvrdnutí betonu bylo ještě provedeno zalití trubek betonem a vždy s několika roxor dráty.
V srpnu 2012 jsem dovezl parabolu. Jedná se o typ Tesla 11AP32B -AJ.  Parabola má užitný průměr 300 cm. S límcem  306,4 cm . F= 108,17 cm  , F/D = 0,361. Vyrobena byla až do kmitočtu 18 GHz. Tuto parabolu také  reálně používal OK1UWA až do 24 GHz a měl ji také OK1CA. V průběhu  času jsem vyráběl buben paraboly. Kruhy byly řezána laserem. Silný plech byl stočen na  velké skružovačce. Vše bylo pozinkováno. V zadní straně původní paraboly byly odstraněny původní rezavé těžké držáky. Na parabole byly doplněny chybějící AL nýty. Přední stranu paraboly jsem nijak neošetřoval , ani nevylepšoval. Je tam zbytek původního nátěru.To chce vylepšit . Dokud nenapadl sníh zakopávali se chráničky k stojanu paraboly. Tak v prosinci roku 2012 jsme za sněhu a mrazu s yl upevňovali tento buben šrouby k parabole. Strašná práce. V rukavicích se to dělat nemohlo. Zvedání paraboly a její upevnění na stojan probíhalo již 17. prosince 2012. Parabola byla ke stojanu přivázána několika provazy o průměru 10 mm. Většinou se vlivem vichru na kopci časem roztrhaly a musely být vyměněny.
Z počátku aby se parabola větrem nezvedala, jsem měl ve spodní části pověšeny závaží. Později jsem závaží vzhledem ke sběračům kovů nahradil plastovými kanistry s vodou. A to se mi vymstilo. Nejdříve jsem měl vyvážení paraboly provedené podle  ES5PC. Nahoře byla velká AL krabice a v ní různá těžká železa co se našlo. Takto se to nedalo " ladit". Po zimě začátkem roku 2013  jsem zase šel dělat pokusy s vyvažováním, za parabolou jsem měl AL štafle na kterých jsem stál.
Najednou zafoukal silný vichr,parabola se převrátila,nahoře i dole zlomila AL štafle a mezi mou hlavou a parabolou bylo "velmi" málo místa.

Z krabice , kterou jsem neměl zavřenou vylétaly kusy želez na všechny strany. Tehdy selhaly ty mé plastové kanistry s vodou jako bezpečnostní závaží. V zimě to zmrzlo,na jaře praskly voda vytekla a protiváha nebyla žádná.  No a já si toho nevšiml,neb kanistry tam byly ale prázdné. Od té doby mám k těm velkým parabolám úctu a  nosím k nim přilbu. Protiváhu jsem předělal tak , aby se dala ladit přidáváním či odebíráním závaží. Později jsem dal na místo polohového táhla hever z vozu ŠKODA 100, na který jsem navařil prodloužení  pro provádění pokusů.
Jedno se mi parabola přetočila silným narazovým větrem vzhůru. Tehdy jsem zjistil, že to je ta správná parkovací poloha. Poradil mi   OK1CA a OK1JHM. Nyní se ani větrem netočí.
Dokončil jsem EME controler podle OE5JFL pro ovládání a sledování měsíce bez PC. Tento umožňuje sledovat mimo měsíce, slunce i několik dalších hvězd a také umožňuje nastavení např. pro zaparkování paraboly. Pro nastavování paraboly v poloze jsem pořídil táhlový motor SUPER JACK typ QARL 3636  36 V/36 ".

Vyrobil jsem masivní držák ozařovače a stolu pro zařízení.Vzpěry jsou seřiditelné. Také jsem vyrobil z laser vodováhy přípravek pro  zaměřování na střed paraboly.  Ve středu paraboly je v originále díra pro průchod vlnovodu ozařovače. U mne je toto místo zakryté kulatým plechem a připevněné několika šrouby. A s tím je problém. V létě tam naprší plno vody  a odtéká jen netěsností mezi plechy kulatého otvoru . V zimě  je 1/3 paraboly plná sněhu  případně ledu. Musím tam vyvrtat alespoň jednu větší díru.
Čidla azimutu a polohy jsem vyrobil za pomocí enkodérů HH-12 od DF1SR. Tyto jsem umístnil do plastovým krabiček. Azimutální pro umístnění dospodu převodovky, polohový s kyvadélkem na parabolu. Provedl jsem repasy převodovky a výrobu spojky na masivní hřídel. Bohužel převodovku jsem již nestačil pod stojan umístnit. Končil rok 2013.

V průběhu času jsem zjistil, že nemohu zvládat vše. Účastnit se závodů s více pásmy , stavět zařízení a ještě se zabývat EME. Do toho nemoci a tak jsem to odpískal. Ano , kamarádi mi to zazlívají. A tak je vše co jsem popsal k dispozici.
Mám toho hodně  jiného co ještě musím opravit, zhotovit a také rozdat body v některých závodech. No a denní práce s pájkou a měření mě baví. A člověk se musí stále něco učit. Ještě že má kolem sebe plno chytrých kamarádů.

 

 






















































 









 

 
Odkazy :



Žádné komentáře: