úterý 6. června 2023

Mikrovlnný závod 2023

 Po roce 2011 jsem již delší dobu uvažoval o závodě z kóty Praděd, kde jsem byl tehdy vzhledem  k trvalému dešti nespokojen.


Jak říká OK2QI - Praděd je nebe i peklo Moravy  . Peklo bylo o polním dnu 2011,  kdy bylo na celém území deštivo   viz :

https://ok1em.blogspot.com/2011/07/polni-den-2011.html

Letos jsem tedy vyrazil již v pátek. Řidič  Eda OK1UFF. Na silnicích šlo o život. Dojeli jsme na Moravu, kde jsme cca 50 km před Pradědem  přespali. Ráno jsme brzy vyrazili. V devět hodin jsme již byli u " brány" Pradědu  parkoviště Hvězda.


Zde jsme vyzvedli povolení k výjezdu a parkování na vysilači. Brzy jsme dojeli nahoru. Zde byly různé zábrany a opatření, neboť se na vysilači provádí rekonstrukce.

 

 Vzhledem k tomu, že možnost ubytování je od 15 hodin, jsme si prohlédli místa vhodná k umístnění stanoviště. Původně jsme chtěli být na místě jako v roce 2011 , ale tam stojí velké frézy.


 Dopoledně již bylo slunečno, ale foukal  vítr. A tak jsme se rozhodli umístnit  sobotní stanoviště za  domeček bývalé meteostanice. 

 Vzhledem k velmi slunečnému počasí celý den i v neděli na Praděd přicházelo velké množství turistů průměrně za hodinu  50 -100.

 
Zde provoz nebyl špatný. Dokonce se zde podařilo udělat spojení na 24 GHz i  s OK2VMC. Nějak se to ale nepodařilo s OK2C , byť jejich směrem ta možnost byla. I OK1AIY byl před závodem slyšet , ale v závodě již ne. Večer jsme vše sbalili a uložili do auta. 

V neděli ráno jsme postavili stanoviště  u paty vysilače. S počátku zde byli problémy , jako částečné spadnutí stativu se zařízeními zachycené turistou. Během provozu jsme k napájení používali jen akumulátory. Centrála nebyla ani použita. Pro srovnání azimutálních stupnic jsme použili majáky OK0ER a OK0EA.
Během závodu se nepodařilo udělat spojení s OK2IMH. Dále na 76 GHz s OK2VMC a OK2C i přesto ,že jsme pokusy opakovali. Potěšující bylo spojení s OK2VJC na 24 GHz. Překvapením bylo spojení s OK2R na 76 GHz , kde jsem pustil 10 mW maják s hornou a byl velmi brzy zachycen signál. U mne 59 + 20dB   na  vzdálenost jen 67 km. Na to  že tam mají jen  směšovač  nádherné. V sobotu bylo ideální počasí vlhkost skoro 0. Ujeli  jsme přes 700 km. Uvidíme jak nám bude příští rok , pro případné vyjetí na MW závod.

Děkuji všem za pokusy, trpělivost  a spojení.Poslední polévka na PraděduŽádné komentáře: