pondělí 6. října 2008

UHF závod 2008Předpověď počasí na sobotu 4.10.2008 nevycházela nijak dobře.Proto jsem se rozhodl,že na kótě nebudu spát a večer pojedu domů.Tím pádem jsem se rozhodl pro lehkou výbavu bez 90- ky paraboly a bez zařízení na 6 cm.Na meteo radaru sice nic moc vidět nebylo,ale respektoval jsem rosničkáře.Na kótu jsem přijel v 13 hodin.Klasická stavba zařízení a zkouška majáků na 23 cm a 24 GHz byla dobrá slyšitelnost.No a majáky 76 GHz a 47 GHz slyšet nebyly. Během závodu jsem dohovor prováděl na 145 MHz a 23 cm.Na prvním stativu jsem měl 24 a 47 GHz,na druhém stativu transvertor 76 GHz s majákem 10 mW.Na malém stožárku byla "placka" 6dB na 23 cm a KRC-ka na 2 m.Stavba probíhala za nedobrého počasí.Instalace zařízení

Kousek ode mne na vrcholu byl Honza OK1VUF s 432 MHzLadění majáku 24 GHz z Krkonoš
Stavba systémů 76 GHzU zařízení 76 Ghz,hornička majáku je zakryta igelitem.


Věrný pomocník i když v autě mu bylo nejlépe.
Všechno směruje na JN79NU OK1FPC
Průtrž mračen
Průtrž


Pohled od žížal na žížalky.


Prší na Středohoří,za 20 minut to bylo u nás


Vnuk zachraňuje co se dá,před kalamitou

Systémy v 21:08 GMT,světlý obzor od západu sluncePříjezd v neděli 5.10.2008 na kótu,
viditelnost 30 m,při zemi šedivák,
vzadu v autě polozmrzlý Honza
OK1VUF

Vypadá to jako idylka,zasvítilo slunce,ale i rukavice se unesly.Celý den byl velmi ostrý vítr.Filcáky,teplé oblečení a kuklu jsem sundával až večer doma.Oči jsem měl krvavé od větru,včetně obličeje ,který nebyl kryt kuklou.Ono stát u stativů v sobotu 6 hodin a v neděli 10 hodin není zas tak veliká sranda.Pak mohou specialisté na závody hodnotit ,kde přidávat body či jaké kategorie zavést.


Boční pohled na České středohoří.


Pohled na long anténu OK1VUF a jednoduché zakotvení,která se musela několikrát zachraňovat od pádu.
Na mé stanoviště zavítalo asi 10 návštěv.
Na snímku OK1UFF
Tyto chvíle jsem využíval ke stravě.Stejně jsme plno jídla přivezli domů.

Těch pár obrázků dokresluje průběh závodu.

(V průběhu závodu mne vedle vysílající Honza upozornil že mne slabě slyší jako klíčovaný šum na IC 706.Já používám FT 857 se sníženým výkonem na MF 145 MHz 3W,na MF 431 MHz 2 W.Máte-li někdo podobné zkušenosti či nápady sdělte mi to laskavě.Pravda je,že jsem s ní vysílal v podobné sestavě například u OL4K, kde bylo vše pohromadě a nic se tam nedělo.)

Zajímavé bylo sledovat šíření vln.Asi v 18 hodin našeho času,ještě než začla bouře ,jsem dělal spojení na 24 i 47 GHz s OL4K.Přešla bouře s deštěm směrem na východ a již se dalo dělat s Krkonošemi spojení jen na 24 GHz.Další extrém byl v tom,že mne volal na 2 m OK1DST v 17,40 GMT,že dává výzvu na 24 GHz mým směrem.Začal jsem jej ihned hledat na kmitočtu,
rychle jsem jej našel a jaké bylo mé překvapení (již byla tma) parabola byla natočená na Krkonoše.Začal jsem natáčet parabolu jeho směrem a stále jsem jej slyšel v celém rozsahu 80 stupnů.Spojení jsme uskutečnili na 24 GHz.
Překvapilo mne brzké setmění a tak jsem musel vše skládat potmě.Došly baterky a tak se část musela skládat potmě a vše mokré.
Ráno jsme přijeli vcelku brzy a rychle vše s vnukem Lukášem postavili.

Největší radost jsem měl ze spojení na 76 GHz s OK1UFL,mého kvalitního majáku a že mě Míla OK1UFL poslouchal kontrolně asi 3 hodiny.


(Pořízení majáku a mé kontrolní zaměřování před závodem na větší vzdálenosti se vyplatilo.)

Nepovedlo se mi udělat spojení
s SP6BTV na 24 GHz,ale tam je profil špatný,OK1DST jsem neudělal na 47 GHz neb lížu hřeben Sedla 726 m,OK1FPC na 76 GHz neb odpoledne v neděli tam již nebyl,OL4K na 76 GHz ti mne ale stále v Krkonoších slyšeli,já je ne.Otázka byla asi jen v nastavení parabol . No a OK1IA ,který byl na Černé hoře jsem neudělal na 47 GHz v sobotu se to nepodařilo a v neděli jsem ho již nikde nenašel.

Celkem jsem udělal spojení:

1296 MHz 8 QSO
24 GHz 12 QSO
47 GHz 6 QSO
76 GHz 2 QSO


Děkuji Všem za spojení a těším se naslyšenou v příštím roce.
Eda

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Edo, diky za QSO na 24G a za pokus na 47G!
Ono je to se mnou tezky, nebot jsem jenom 420m nad morem a jakmile se ve smeru objevi prevyseni, je to spatne. Ja jsem udelal 4QSO na 47G i kdyz jsem si v sobotu uz myslel, ze to mam rozbity - majak z Krkonos nebyl vubec slyset. Az v nedeli se to umoudrilo. Na pristi sezonu uz budu mit majak 10mW, tak to bude snad lepsi.
Jinak na 24G jsem udelal 16QSO a nejdal Lorence, DL6NCI.
Tak jeste jednou diky a 73!
L. -dst-