Potřeboval jsem udělat malý maják pro pásmo 24 GHz. Jako základ jsem použil oscilátor typu DMC – 110368 pracující v rozsahu 23.684 – 24.853 GHz. Byl v něm vyměněn krystal za hodnotu 107,358 MHz.
Stabilita kmitočtu v originálním DMC nebyla optimální. Proto jsem k němu zhotovil OCXO DF9LN.
Stabilita se již zlepšila a pro mé potřeby je vyhovující. DMC modul je napájen ze zdroje ( - 5 V a + 8,4 V ). Vlastní DMC modul má výkon cca 8 mW. K dalšímu zesílení je využit z DMC UP converteru pouze zesilovač . Tento je klíčován zhotoveným jednoduchým klíčovačem bastlem na pcb s dírkami s naprogramovanou PIC16F88A. Při nastavování byl maják trvale zaklíčován. Výstupní výkon majáku je 30 mW.
Jako anténu jsem sháněl nějaký slot. Nákres mi poskytl Pavel AIY. Viz jeho šmírák:
Sháněl jsem nějaké informace , něco viz odkazy. Dozvěděl jsem se, že SLOT pro svůj maják si ručně vyrobil Jirka RA . Vyvrtal a vypiloval pilníky. Já jsem to nechtěl dělat jako bastl, ale nějak pořádně.
Sháněl jsem různé firmy , které se zabývají vyjiskřováním či jiným elektroerozivním obráběním. Většinou byly velmi drahé. Nakonec jsem si vybral firmu PeRoz elektroerozivní obrábění . Dodal jsem jim vlnovod WR42. Míla UFL mi nakreslil plánek viz obrázek.
Firma to vyrobila a jsem s tím spokojený. Viz fotografie:
Testování majáku a nastavování SLOTU v domácích podmínkách:
Nejdříve jsem chtěl nastavit SLOT pomocí mých měřících přístrojů. Jejich výsledky mne neuspokojovali. Dále jsem prvotní nastavování a poslech majáku zkoušel v laboratoři , kdy signál prochází přes dvě zdi.
Přijmací část transvertoru je na stožáru vzdálenost cca 150 m od domu. IF signál je veden do laboratoře . Výškový rozdíl laboratoře je vůči stožáru - 30 m. V laboratoři byl signál slyšet ,ale S metr se nehnul. Mám tam ještě jeden maják s menším výkonem , ten byl slyšet také ještě slaběji.
Zřídil jsem pracoviště s výhledem na stožár. Viz foto:
Nejdříve jsem s dolaďovacím pístem nastavil na maximální signal přechod WR42/SMA. Nastavení odpovídá popisu dle WA5VJB.
U horního pístu to bylo celkem široké. Při úplném vytažení pístu byl signál slabší o - 10 dB. Hodnota nastavení je optimální jak uvádí na výkrese AIY. Viz foto:
Závěr:
Signál při zavřeném dvojitém okně / 50 let staré/ 599 + 20 dB
Signál při otevřeném okně 599 + 35 dB.
SLOT anténa byla vzhledem k výškovému rozdílu transvertoru a majáku nastavena na cca 45 st.
Dále jsem zkoušel nějaký kryt na SLOT nejen z důvodu útlumu, ale také aby to bylo schopné vydržet ve výšce nad 700 m/m. Nachystal jsem si plastovvý obal od nějaké limonády, nějakou trubku z rozebrané tiskárny a Pe trubku coulovou na vodu . Všechny tyto materiály viditelně nesnižovaly výkon majáku. Tak jsem se rozhodl dát tam tu trubku Pe. Tak již zbývá dát maják do bedny.
http://www.w1ghz.org/antbook/ch7_part1.pdf
http://www.pe1rki.com/23cm-13cm-9cm-6cm-3cm-10ghz-24ghz-slotantennas.html
https://www.qsl.net/n1bwt/update_7.pdf
http://oz2oe.dk/radio/antenner/10wg.html
https://www.ntms.org/files/Beacon%20Antennas%20and%20Beacon%20Update%20Jan%202009.pdf
https://vdocuments.mx/slot-antenna-55845183b3430.html?page=1
https://www.pi6ats.nl/6cmslot.htm
https://weblearning.unikastpaulus.ac.id/slotted_waveguide_antenna_calculator.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=iefZnZnh8Wc
Žádné komentáře:
Okomentovat